Після цибулі на грядці навіть бур’яни рости не будуть. У серпні-вересні я завжди проводжу “вогняну” процедуру (земля як нова)
Послу лука кожен рік в обов’язковому порядку потрібно займатися відновленням грунту. Якщо цього не робити, то абсолютно будь-які рослини будуть радувати урожаєм на такому місці. Я раніше нічого не робив з ґрунтом після лука. І сильно за це поплатився.
Вирощування цибулі сильно виснажує грунт. Ця культура забирає з неї багато поживних речовин. Тому після збирання цибулин обов’язково потрібно подбати про відновлення родючості грядки, інакше в наступному сезоні врожаю чекати не доведеться.
Я раніше думав, що після збирання цибулі з грядкою взагалі нічого не треба робити. Мені здавалося, що в землі достатньо часу, щоб самостійно “відпочити”. Я був молодий і дурний.
Відродження грядки після цибулі
Щоб відродити грядку, достатньо внести приблизно півтора відра перегною на 1 кв. метр і перекопати землю. Це прям навіть найменше, що можна зробити. Але я вважаю, що цього не досить.
Але садити на цьому місці в наступному році знову цибулю не варто. Краще вибрати інші овочеві культури зразок моркви, редиски і т. д.
Якщо в цьому сезоні рослини хворіли, приміром, донцової гнилизною, одного перегною буде мало. Потрібно додати в грунт і корисні мікроорганізми.
Це можна зробити з допомогою бродилки з трави, препаратів типу “Фітоспорин” або “Триходерма”. Вони відновлять мікрофлору ґрунту.
Крім перегною і біопрепаратів, можна провести наступні заходи для поліпшення грунту після цибулі:
- Посадити сидерати, наприклад, гірчицю білу. Зелене добриво накопичить азот і поліпшить структуру грунту. Це мій найулюбленіший спосіб відновлення землі. Раджу і вам спробувати.
- Внести мінеральні добрива з підвищеним вмістом фосфору і калію, необхідних після истощительной культури. За зиму вони наситять грядку по повній.
- Полити грядку біогумусом. Це швидко пожвавить грунтову мікрофлору.
- Мульчувати поверхню торфом, соломою або тирсою. Це поліпшить структуру і водно-повітряний режим грунту. А також земля не заб’ється за зиму під снігом.
- Висадити рослини-накопичувачі калію, наприклад, конюшина. Тільки культурний, який продається в магазинах як сидерат.
Перераховані вище заходи краще всього проводити прямо зараз, поки ще тепло. Насправді, я на цьому не обмежуюся! Тому і написав в заголовку, що проводжу “вогняну” підготовку грядки. Тобто роблю все максимально грамотно.
Отже, крім перерахованого вище, рекомендую вже з осені дотримувати наступні правила для відновлення ґрунту після вирощування цибулі:
- Обов’язково прибирати з грядки всі рослинні залишки, у тому числі коріння цибулі. Їх гниття може спровокувати розвиток грибкових інфекцій. Та й шкідники набіжать.
- Провести глибоку перекопування з оборотом пласта. Це поліпшить структуру і аерацію грунту.
- Внести під час перекопування деревну золу. Вона нейтралізує кислотність, а також є калійним добривом. Та й взагалі, без золи зараз нікуди.
- Після перекопки посипати грядку доломітового борошном. Вона знизить кислотність і збагатить землю кальцієм. Хоча її також можна додати під час перекопування.
- Регулярно розпушувати грунт, щоб наситити її повітрям і стимулювати мікробіологічні процеси.
Дотримуючись ці прості рекомендації, можна швидко повернути грядці після цибулі колишню родючість. І в наступному сезоні знову отримувати багаті врожаї різних овочевих культур на цьому місці.
Нагадаю, що цибуля краще на це ж місце не садити. Але якщо іншого місця немає, то після такої підготовки грядки цибулю знову посадити можна. Адже родючість буде повністю відновлено. Можна ще додатково буде знезаразити грядку перед посадкою.